Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.04.2017 21:26 - английски имперски владения
Автор: bojo12345 Категория: Политика   
Прочетен: 2805 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
ето и историята на най-голямата империя в света .
 
Английската колониална империя е съвкупност от областите, които са заселени, завладени или закупени от Кралство Англия между 16-ти и 18-ти век. Понятието е въведено, за да се разграничат тези ранни английски задморски владения от по-късните, известни като Британска империя.
Първата английска колонизация е днешната Ирландия. В същото време, успоредно с уреждането на Ирландия, Англия започва да установява колонии в Северна Америка и Карибския басейн. След това империята започва изграждането на търговски бази, наречени "фактория" в Индия и Индийския субконтинент, първият от които е в Сурат.
През 1707 г. с Акта за уния, кралство Англия се обединява с кралство Шотландия и се създава кралство Великобритания, чиито колонии образуват Британската империя.

Британската империя 1920г. – 33.7 милиона квадратни километра
image

Британската империя достига своя зенит след окончателното подчиняване на Индия (1858г.), последвано от експанзия в Африка ( след 1870г.) и в последствие остановяването на доминионната система след края на Първата Световна война. Британската империя е и най-голямата таласократия (морска империя) в човешката история и е смятана за основен модел за изучаване на протоглобализацията.

Английската колониална империя започва да придобива очертания в началото на 17 век с основаването на колонии в Северна Америка и Западните Индии и с основаването през 
1600 г. на частната Британска източноиндийска компания за търговия с Азия. Периодът от тогава до загубата на Тринадесетте колонии по време на Войната за независимост на САЩ през 1783 г. впоследствие е наречен Първа Британска империя.

През 1672 г. е основана и 
Кралската африканска компания, която получава от Чарлз II монопола върху търговията с роби за британските колонии на Карибите. От самото начало, робството е в основата на Британската империя в Западните Индии, като се реализира триъгълна търговия – от бреговете на Гвинейския залив се придобиват и закарват отвъд Атлантика роби като евтина работна ръка, а обратно от Америка за Англия и Европа се превозват продукти придобити чрез робския труд – захарпамуккафекакаотютюниндиго.До отмяната на робството през 1807 г. Британия е транспортирала 3,5 милиона африкански роби в Америка – 1/3 от всичките роби, превозени през Атлантика. В резултат в британските Западни Индии процентът на негрите       нараства от 25 % през 1650 г. до приблизително 80 % през 1780 г., а в Тринадесетте колонии – от 10 % до 40 % за същия период (повечето са в южните колонии).

През 60-те и 70-те години на 18 век, отношенията между метрополията и тринадесетте американски колонии се влошават, главно вследствие на опитите на британския Парламент да обложи американските колонисти с налози без тяхното съгласие. Американците изразяват недоволството си с лозунга „Няма данъци без представителство“ („Данъци без представителство – това е тирания“).

През 1775 г. започва американската Война за независимост,на следващата година е провъзгласе- на Декларацията за независимост на САЩ.

В периода между 1815 и 1914, който някои историци наричат „век на империята“, към владенията на Великобритания са добавени около 10 милиона квадратни километра и 400 милиона души. В края на века тя владее една четвърт от населението на света и една пета от земната площ.      Между 1890 и Първата световна война се притежава една трета от корабите в света по тонаж и извършва около половината от световната морска търговия, а в края на 19 в – 60% от телеграфните кабели, което е много важно за имперското управление.
                    image

          империята в 1886 година

Австралия–
През 1770 г. на източния бряг на Австралия пуска котва английският мореплавател Джеймс Кук. След като САЩ обявява независимостта си, Великобритания вече няма къде да изолира престъпниците си и затова решава да изпраща осъдените далеч в Тихия океан. Първият кораб с 1500 осъдени пристига в Австралия през 1788 г. Оттогава започва изтласкването на местното население от плодородните земи към недружелюбните територии на страната. Свободни заселници и бивши затворници основават шест колонии: Нов Южен Уелс през 1786 г., Тасмания през 1825 г., Западна Австралия през 1829 г., Южна Австралия през 1834 г., Виктория през 1851 г. и Куинсланд през 1859 г. Откриването на злато през 1851 г. води до преселването на много хора на австралийския континент. Така започва бързото изграждане на градове като Сидни, Мелбърн и Хобарт.

В началото на 19 век контролираните африкански територии са малко, наследени от времената на търговията с роби (Гамбия), макар че английските пътешественици най-активно проучват континента: Джеймс Брус, Мънго Парк, Дейвид Ливингстън, Ричард Лендър. През 1861 г. територията на днешна Нигерия е анексирана като първа стъпка към колонизацията на цялото западно крайбрежие до Бенин и Камерун. Постепенно Великобритания става водеща сила и в Източна и Южна Африка: завладява Египет през 1882 г., разгромява суданските махдисти при Омдурман, завладява територията, която по-късно става Британска Сомалия, Кения, Уганда, Занзибар. Британската южноафриканска компания заема през 1889 г. територията между реките Замбези и Лимпопо и създава колонията Родезия (на името на Сесил Роудс). Роудс е един от най-изтъкнатите представители на колониалните кръгове и сред неговите планове са овладяване на бурските републики и проект за железопътна линия по протежението на цяла Африка от Кайро до Кейптаун. В резултат на англо-бурските войни от 1899-1902 г. Англия налага господството си над бурските републики, но през 1906 г. им дава автономия и през 1910 г. се образува Южноафри- канският съюз като доминион на Великобритания. В него влизат четирите колонии Натал, Трансваал, Оранжевата свободна държава и Капската колония.
Канада.
Развитието на Канада е повлияно от събитията в САЩ. Поучено от горчивия си опит там английското правителство дава самоуправление на Канада през 1839 г. Начело е поставен губернатор, а територията е разделена на провинции и получава право на избори и свой парламент. Във връзка с Гражданската война в САЩ британското правителство променя централизираното управление, от съществуващите колонии създава нови провинции: Онтарио, Нова Скотия, Ню Брънзуик и Британска Колумбия и през 1867 г. ги обединява в Канадска конфедерация със статут на доминион. Азия
Експанзията в Азия се осъществява с местния военен контингент в Индия. След 1825 англичаните започват настъпление по течението на Ганг. През 1843 е завзет Синд (днес в Пакистан), а Белуджистан става васал, последван скоро от Кашмир. Пенджаб е анексиран през 1849, Бирма през 1885. Британска Индия (Британски Радж) обхваща по-голямата част от Индийския субконтинент, включително днешните държави Индия, Бангладеш, Пакистан и Мианма. Завладяването на Индия завършва през 1857 г. с Въстанието на сипаите.[35] То слага край и на управлението на Източноиндийската компания. Вместо него в Индия е въведено пряко управление на Короната. Законът за Индия от 1858 г. премахва Източноиндийската компания и Индия става колония на короната. Губернаторът е със седалище в Калкута и е подпомаган от 8-членен Изпълнителен съвет[36] Чрез сътрудничество с местните едри земевладелци и аристокрация англичаните управляват успешно Индия до 20 век. 
  Съперничеството с Русия достига кулминацията си в Кримската война (1854–56), която е единствената голяма война за Великобритания по време на Pax Britannica. Макар че в нея Русия търпи поражение, противопоставянето на двете империи в Централна Азия продължава още няколко десетилетия приключва със сключването на Англо-руско съглашение през 1907 г.
След откриването на петрол в Иран е създаден англо-пресийски консорциум, прераснал през 1906 г. в Бритиш петролиъм, една от най-могъщите нефтени компании в света.

Наследство
Към началото на 21 век Обединеното кралство запазва суверенитет над 14 територии извън Британските острови. През 2002 г. те придобиват статут на Британски задморски територии. Някои от тях не са населени, с изключение на военния и научния персонал, който се намира там. Други имат различна степен на самоуправление и зависят от Великобритания по отношение на международните работи и отбраната. Британският суверенитет над някои задморски територии се оспорва от съседните им държави: има претенции от страна на Испания по отношение на Гибралтар, за Фолклендските острови и Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови от страна на Аржентина, за британските територии в Индийския океан – Мавриций и Сейшелските острови. Освен това, британската антарктическа територия е обект на противоречащи си претенции от страна на Аржентина и Чили, като много държави, в това число и Русия, въобще не признават никакви териториални претенции в Антарктида.
поданни на  уикипедия
 


Тагове:   Британия,   империи,


Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3629778
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18518
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031