Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.01.2022 08:11 - Л.Смирнова за нарушена въглехидратна обмяна
Автор: bojo12345 Категория: Други   
Прочетен: 335 Коментари: 0 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 

ХИПЕРТОНИЯТА, ДИАБЕТЪТ И АТЕРОСКЛЕРОЗАТА СЕ ДЪЛЖАТ НА НАРУШЕНА ВЪГЛЕХИДРАТНА ОБМЯНА



Милиони хора по света страдат от повишено кръвно налягане, което медицината нарича хипертония. Това заболяване продължава да се разпространява, без да щади никого. Съвременната медицина е безсилна да се справи, ето защо потърсихме за коментар Любов Смирнова – лекар-диетолог.

– Хипертонията, или т.нар. артериална хипертензия, е заболяване, което се изразява в повишено артериално налягане, което на пръв поглед изобщо не е свързано с обмяната на веществата. Високото кръвно влияе негативно върху работата на всички вътрешни органи и системи в организма, предизвиквайки тежки патологични изменения.

Хипертоничната болест е лидер сред причините за ранна смърт и е най-разпространената сърдечно-съдова патология в света. Но медицината няма никаква представа от какво се предизвиква тази болест. Освен това, в началните стадии е много трудно да бъдат отличени нейните симптоми от обикновената умора, тъй като тя се изразява в периодично главоболие и сърцебиене. Впоследствие у много хора се появяват изтръпване на ръцете и краката, усещане за прилив на кръв в главата, безсъние. Ако в този момент се направи изследване на кръвоносните съдове, то обикновено се установяват склеротични изменения. Тези изменения не се получават мигновено, а се натрупват с годините. Накрая „изневиделица” човекът получава инфаркт на миокарда или инсулт.

– Факторите, които водят до високо кръвно налягане са силна преумора, стрес, тежки емоционални преживявания и още много други. Всеки един от тези фактори играе немаловажна роля при възникването на различни патологии в работата на сърдечно-съдовата система. Сред причините за хипертония са и определени заболявания на бъбреците, хормонални нарушения, склероза на съдовете, проблеми с нервната система и т.н. Най-новата версия, която медицината изтъква за появата на високо кръвно налягане, е нарушение в регулацията на артериалното налягане на кръвта в организма.

– Възможно е да е така. Но въпросът е защо хипертоничната болест започва да се развива и как да отстраним факторите, които провокират заболяването? И как да подготвим организма си за ефективна борба с болестта, за да не се стигне до сериозна патология? Ето това е задачата на лекаря. Тук е огромната роля на диетата, която трябва да е правилно назначена от специалист.

Аз считам, че артериалното налягане се повишава на първо място поради нарушена обмяна на въглехидратите в организма. По-горе изброените фактори, които предизвикват хипертонията, са категорично свързани с въглехидратната обмяна.

– Да вземем например атеросклерозата на съдовете. В повечето случаи тя е съпътствана от хипертония, дори може да е предизвикана от нея. Лекарите знаят, че ако диастоличното/долната граница/ кръвно налягане, което е фаза на отслабване на сърцето, е повишено, то това е първият сигнал, който предупреждава за атеросклероза на съдовете. Колкото по-висока е долната граница на кръвното, толкова по-слаба е еластичността на съдовете. Но как се стига до там? Атеросклерозата в значителна степен се дължи на нарушената въглехидратна обмяна в организма. Стига се дотам, че организмът започва да използва натрупаните мазнини в тялото, за да задоволи своите нужди от енергия и затова човек започва да отслабва, а съдовете се изчистват от шлаките.

– Не само. Доказано е, че за обезпечението достатъчно енергия за всички клетки в организма са достатъчни 60 г глюкоза дневно за мъжете и 50 г за жените. При прекомерната употреба на въглехидрати хората развиват хронична хиперинсулинемия, т.е. инсулинът в кръвта е постоянно по-висок от нормалното. Това е нормална реакция на задстомашната жлеза, която превръща въглехидратите в захари. Инсулинът е стресов хормон, който действа негативно на съдовете, защото ги стеснява. И така, въпросът е какво да правим, за да намалим нивото на инсулина в кръвта? Отговорът е съвършено ясен: трябва да изключим от менюто си излишните въглехидрати и с времето нивото на инсулина ще се нормализира. Съдовете постепенно ще се разширят и съответно кръвното налягане ще влезе в норма.

– Какво да ядем, за да постигнем този ефект?

– При високи стойности на кръвната захар или наличието на диабет, сърдечно-съдови заболявания и т.н. се прилага първоначално режим на въглехидратно разтоварване – 6-кратно дневно хранене, което включва големи количества свежи зеленчуци, които не съдържат захари. След 2-3 седмици/в някои случаи може да продължи и около 3 месеца/ пациентът преминава на въглехидратно захранване – диетата се обогатява с плодове, съдържащи достатъчно количество въглехидрати. Това е формулата. През това време не се яде хляб и изобщо тестени храни.

– Не бих казала. Известно е, че нашите органи работят на принципа на обратната връзка. Ако е нарушена циркулацията на кръвта в периферните артерии и по-малките съдове, нашият мозък получава информация за това и дава сигнал на сърцето да работи по-ускорено, за да обезпечи периферните зони с хранителни вещества и кислород. А кое може да наруши циркулацията на кръвта? Много често причинител на това явления е хиперинсулинемията, т.е. повишеното съдържание на инсулин в кръвта, което отново е следствие от нарушената въглехидратна обмяна. Когато ограничим въглехидратите в хранителния си режим, високото налягане на горната граница постепенно се нормализира.

Има и още един важен фактор, който кара сърцето да изтласква повече кръв – недостигът на хемоглобин. Хемоглобинът е вещество, което транспортира молекулите кислород до всяка клетка в организма. С две думи, пониженият хемоглобин води до висока горна граница на кръвното налягане.

– Свързват го и не само – някои хора се опитват да нормализират стойностите на хемоглобина като бодат ръждясали гвоздеи в ябълка или слагат в хляба железен оксид. По този начин се опитват да предотвратят анемия, но не разбират, че това само усложнява ситуацията. Ръждата не се усвоява от организма, а приемайки го чрез храната, нарушавате абсорбцията на желязо в червата.

Освен това не само недостигът на желязо може да доведе до нисък хемоглобин – много често причината за това е недостигът на фолиева киселина, витамин В12, нарушена функция на

чревната абсорбция, дефицит на незаменими мастни киселини.

– Някои специалисти асоциират високото артериално налягане с прекомерното производство на ацетилхолин от бъбреците. Но повечето бъбречни болести се причиняват от нарушена въглехидратна обмяна в организма. Бъбреците вършат огромна работа, за да изведат от организма мазнините от повишената захар в кръвта, при това поради повишеното ниво на инсулин бъбречните кръвоносни съдове се стесняват. Ето защо не е изненада, че практически всички диабетици имат проблеми с бъбреците и високо кръвно.

Интервю за „Дом Солнца”

Превод: Анна Димитрова


Тагове:   диабет,   хипертония,


Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3655785
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18539
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930