Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.10.2021 09:44 - КС работи по поръчки
Автор: bojo12345 Категория: Бизнес   
Прочетен: 757 Коментари: 2 Гласове:
5


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 
             Кирил Петков поиска да бъде конституиран като страна по делото в                                       Конституционния съд (КС) за указа за назначаването му
                                     за служебен министър

В центъра му е въпросът дали когато е бил назначен от президента Румен Радев той все още имал и канадско гражданство.

Днес Петков пред Нова телевизия постави въпроса на плоскостта на суверенитета на България, като от думите му стана ясно, че процедурата в Канада, с която е признато, че той вече не е неин гражданин, е завършила на 20 август 2021 г., а на 21 април 2021 г. той е подал заявление, че се отказва от него. Преди на 10 май 2021 г. държавният глава да издаде указ за назначаването на служебното правителство Петков е подписал декларация, че няма друго гражданство освен българското, както изисква Конституцията.

„Това, което е изяснено е, че понеже процедурата трае между 4 и 8 месеца, тази бележа потвърждава, че на 21 април е започнала процедурата и на 20 август е завършила. Въпросът в този процес на започване и завършване е българската държава кога решава, че самият акт на предаването на двойното гражданство е факт“, каза той. И заключи: „Суверенитетът на страната реално зависи от това дело – доколко българската държава трябва да бъде зависима от чужди актове за нейните си собствени решения“.

Петков коментира какво ще означава според него, ако КС се произнесе, че на 21 април той в нарушение на Конституцията е бил назначен за служебен министър на икономиката. „Единственото, което ще стане и аз лично бих се разочаровал леко е, че българи в чужбина, които правят всичко възможно като мен да подадат своите волеизявления, нямат право да влизат в управлението докато не се изчакат бележките на чуждите страни. Това за мен ще е леко предаване на суверенитет от една страна и недаване на възможност на таланти да участват в управлението“, заяви Петков.

Той потвърди, че до края на седмицата ще представи в Конституционния съд всички документи, с които разполага по казуса с гражданството си. Срокът, който му постави КС в определението си, е 9 октомври и се очаква след това всички документи да бъдат публикувани от съда.

С определението си за допускане на делото за разглеждане КС конституира серия от заинтересовани институции – Народното събрание, президента Румен Радев, Министерския съвет, министъра на правосъдието приоф. Янаки Стоилов и министъра на външните работи Светлан Стоев и те могат да представят писмени становища (повече виж тук).

„Бих се радвал КС да ме конституира като страна по това дело, защото аз трябва да представя цялата си аргументация и според мен е редно всеки един, който е част от това дело да има възможността да каже своето становище. Бих се радвал и мен да ме включат след като съм основно действащо лице“, каза Кирил Петков.

Както е известно, пред КС вече е поставян подобен казус във връзка с американското гражданство на покойния вече Жорж Ганчев. През 1995 г. КС прие: „За да може български гражданин да бъде избран за народен представител в Народното събрание на Република България, той трябва да отговаря на условията, посочени в чл.65, ал.1 от Конституцията. Те имат абсолютен характер и липсата на което и да е от тях го прави неизбираем. Едно от тези условия е кандидатът за народен представител да няма друго гражданство. Ако въпреки това ограничение той бъде избран за народен представител, двойното гражданство е основание за прекратяване на пълномощията му на основание чл.72, ал.1, т.3 от Конституцията. Поради публичноправния характер на института за гражданството, свързан със значими правни последици, без правно значение е субективната преценка на кандидата за народен представител по въпроса за придобиване и загубване на гражданството на друга държава. Не е достатъчно да са налице материалноправните предпоставки за освобождаване от чуждо гражданство. Необходимо е да е осъществена предвидената със закон процедура, която завършва с издаване на съответен държавен акт“ /news.lex.bg/

Впрочем, вие как бихте се чувствали като отказали чуждо гражданство - когато вие подадете молба или когато държавата според законите си издаде съответен акт?

Един коментар:

И последно от мен по темата- адвокат съм от 22 ггодини и на мен ми костваше около 2 минути просто да изчета отнова закона и Допълнителните разпоредби към него, за да открия решението на този абсолютно фасулски правен “ проблем“. До сега в адвокатската ми практика такъв ФАСУЛСКИ казус никога не съм имала. Политиците в България обаче буквално направиха от мухата слон- т.е. от един квази проблем, който има своето безапелационно разрешение в даден наш закон, направиха някакво сложно политическо мероприятие с цел извличане на политически дивиденти, което е ОТВРАТИТЕЛНО, защото представят фасулски прост проблем, за изключително сложен юридически проблем, а наистина сложните юридически проблеми и казуси изобщо ги отбягват като тематика- напр. фактът, че цялата ни нормативна база не е пригодена за електронно правосъдие и че трябват кардинални законотворчески промени в тази област, за да може да функционира изобщо електронното правосъдие в България. Спирам дотук- кой какво иска, това да си мисли за мен- не ме засяга.





Гласувай:
6



Следващ постинг
Предишен постинг

1. andrei - Ако си с двойно гражданство
20.10.2021 10:35
неможеш да кандидатстваш за депутат,или министър,но с двойно гражданство можеш да гласуваш на избори!? Егати законите в България-двойни стандарти!!!Бедата на законите в Страната са,че са оставени вратички за тълкуване,а не са императивни!!!
цитирай
2. bojo12345 - Андрей, законите са писани под лупа именно с цел - тълкуването им да е според случай, кому е изгодно.
20.10.2021 13:57
andrei написа:
неможеш да кандидатстваш за депутат,или министър,но с двойно гражданство можеш да гласуваш на избори!? Егати законите в България-двойни стандарти!!!Бедата на законите в Страната са,че са оставени вратички за тълкуване,а не са императивни!!!


Криво седи - право съди стар кадия./по Славейков/
Но новото време е преработило израза: Право седи и криво съди почти винаги кадия.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3653721
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18537
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930