Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Архив
Постинг
19.07.2018 14:39 - Тръмп и Путин: кой кого надви в Хелзинки?
Автор: worldissue Категория: Политика   
Прочетен: 2001 Коментари: 3 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Главното международно събитие от последните две седмици, срещата Путин-Тръмп в Хелзинки, се случи. Двамата лидери пристигнаха във Финландия и говореха цели два часа. Подробностите на разговора засега не са известни, тъй като освен Тръмп и Владимир Владимирович на срещата присъстваха само преводачите им. Въпреки това всички обсъждат събитието. 

Реакцията на американските медии и противници на Тръмп бе доста предсказуема – те още преди понеделник обвиниха американския президент, че е слабак, предател, че работи за Кремъл и т.н. Даже щатското министерство на правосъдието нарочно два дни преди срещата пусна доклад за 12 агенти на ГРУ, които били хакнали американските избори.

Изобщо в последно време абревиатурата „ГРУ” е много популярна в САЩ и Британия. ГРУ е обвинявано, че хаква щатските избори, че разрушава европейското „единство” и че трови с „Новичок” британците. Само за справка ще кажа, че ГРУ не съществува от 1992 година насам. Има ГУ на Генщаба на РФ, но това явно не е толкова звучно и зловещо като „ГРУ” и не би въздействало на западния зрител.

Що се отнася до доклада на американския генпрокурор, то 12-те „агенти на ГРУ” са обвинявани, че са хакнали сървърите на демократическата партия и Хилари Клинтън и са публикували в интернет съдържанието на имейлите им. Първо, че в доклада липсват конкретни доказателства срещу тези хора (затова и няма заведено дело в съда, защото в такъв случай на обвинителите щеше да се наложи да представят конкретни факти и да разкрият източниците си), второ – дори в края на самия доклад пише, че действията на „ГРУ” не са повлияли на президентския вот и не са променили резултатите на гласуването, тоест Тръмп е бил избран законно. Дори и разследването на комисията на щатския Сенат не намери доказателства, че руснаците са повлияли на изборите. Трето, ФБР нямат достъп до сървърите на демократите. Как тогава те са успели да определят кой, как и кога ги е хакнал?

Непрестанните обвинения срещу Русия и Тръмп от страна на Клинтън и компания имат своята логика – постоянно обвинявайки руснаците, че са хакнали компютрите на демократите и Хилари, те успяват да отвлекат вниманието от скандалното съдържание на имейлите (което би било достатъчно, за да прати Хилари на съд). Освен това Хилари си има оправдание, че е загубила изборите не защото е слаб кандидат, а защото Путин ѝ е попречил. Също така обвиненията сковават действията на Тръмп и не му позволяват да построи нормални отношения с Русия. Глобалистите и неолибералите/неоконсерваторите смятат, че САЩ трябва едновременно да се борят с Русия и Китай, затова са против подобряването на отношенията с Москва (как може да се победи на двата фронта едновременно при положение, че влиянието на Щатите отслабва, не е ясно).

След въпросната среща и конференцията, в която главна роля игра Путин, щатските медии направо изригнаха. Тръмп бе обвинен, че е предал Америка, че слугува на Путин (даже Шварценегер го анатемоса в социалните мрежи) и че изобщо е престъпник и заслужава импийчмънт. И това дори въпреки факта, че на срещата не бяха подписани никакви документи, страните не си поставиха условия и дори нямаше обща декларация. Пък и двамата лидери на практика повториха публично същото, което вече са казвали многократно, сензационни откровения нямаше.  Путин и Тръмп просто се срещнаха, поговориха и се разотидоха. Впрочем каквото и да беше направил Тръмп, медиите пак щяха да го обвинят във всички смъртни грехове и пак щяха денонощно да повтарят, че руснаците са се намесили в щатските избори.

image

Но какво друго можеше да направи Тръмп? Да се държи грубо с Путин, да го заплашва и да му поставя ултиматуми подобно на начина, по който Доналд се държи с европейците? Уви, Путин не е нито Макрон, нито Меркел, с него тези номера явно не вървят. Пък и Вашингтон вече не е в такова положение, че едностранно да диктува условията си и да поставя ултиматуми. Вече не сме 1988-а или 1998-а и начело на Русия не стоят Горбачов или Елцин. И американската хегемония вече доста се поизтощи, щом дори Турция си позволява да говори като равен с Вашингтон и да му поставя условия по кюрдския въпрос. Все пак да контролираш и управляваш цялата планета е твърде скъпо, дори за печатащите долари САЩ.

Още по времето на Обама стана ясно, че Русия нито ще може да бъде изолирана, нито икономиката ѝ ще бъде „разкъсана на парчета” (превъзходно проведеното Световно по футбол още по-нагледно демонстрира, че Москва не могат да я изолират). Сляпата вяра на американците, че са изключителна нация (тоест, че могат безнаказано да вършат каквото си искат и техните интереси стоят над всички), а Русия е просто регионална държава със слаба икономика също не могат да наклонят везните в полза на Вашингтон. Каквото и да говорят в Белия дом, колкото и да принизяват Русия, на тях така или иначе им се налага да обсъждат глобалната политика не с кой да е, а именно с Москва. Дори и скандално завършилите срещи на Г7 и НАТО се оказаха просто подготовка за срещата в Хелзинки.

image  

Пък и как така Русия хем е регионална и изолирана, хем наглася американските избори и управлява президента на изключителната и всемогъща Америка? Парадокс.

За какво точно са се разбрали Тръмп и Путин зад закрити врата няма как да разберем и само остава да наблюдаваме как се развива ситуацията в Сирия и Украйна, двете точки в които има пряк сблъсък на руски и американски интереси. Ако там в скоро време се случат някакви по-сериозни промени, то те най-вероятно ще са продукт на срещата в Хелзинки. Така или иначе обаче надали ще видим някакви кардинални геополитически промени. Двете страни запазват курса си, Щатите не смятат да се изнасят от Сирия или Украйна, Вашингтон също така няма намерение да се отказва от тактиката на сдържане на Русия, изразяваща се в нови санкции и строене на военни бази в близост до руските граници. Задачите на Русия също са ясни – чрез гъвкава политика да укрепва суверенитета си и да противостои на настъпателната политика на САЩ.

Разбира се това надали ще е последната среща между Тръмп и Путин. Каквото и да заявяват публично американците, на тях им се налага все пак да зачитат ролята на Русия и от време на време (дори да нямат желание) да се договарят с нея, определяйки взаимно къде минава тънката червена линия. 





Гласувай:
4



1. planinitenabulgaria - По много просташки начин излагате материала,
19.07.2018 18:14
не го дочетох...
цитирай
2. russianpredator - Въпрос на време е оранжевата май...
20.07.2018 11:51
Въпрос на време е оранжевата маймуна да бъде отстранена.
Той е не само луд, а и националвн предател на америка.
Затова всички путиноиди като тоя харесват маймуната.
цитирай
3. russianpredator - Путин не е Макрон и Меркел, те са н...
20.07.2018 11:53
Путин не е Макрон и Меркел, те са нормални политици.
Путин е урод.
цитирай
4. justicefriend - Страната на неограничените възможности
20.07.2018 14:08
Ами, доказа се, че САЩ са страната на неограничените възможности. Щом имат и подкрепят такъв президент... Само че забравят, че Европата си играе картите много добре. Последният пример е мега-сделката с Япония на стойност стотици милиарди. А САЩ влизат в изолация и налагат мито...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: worldissue
Категория: Политика
Прочетен: 3213982
Постинги: 1118
Коментари: 1737
Гласове: 1754
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031