Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.05.2010 22:01 - Мисли
Автор: bojo12345 Категория: Политика   
Прочетен: 2528 Коментари: 2 Гласове:
3



Размишления пред парадния вход

Шефката на НОИ  Хр. Митрева:

"Реалистично е пенсионните промени да се въведат през 2012-та година", коментира пред Дарик радио управителят на Националния осигурителен институт Христина Митрева.

"За мен 2012-та е по-удачна, тъй като трябва да има обществен дебат, добре да преценим икономическите параметри, както и да изготвим нова законодателна рамка", смята Митрева.

"Високите пенсии са резултат от високи заплати, а те пък - на висока квалификация и производителност на труда. Трябва да мислим за това отрано, защото не може да мислим за високи пенсии върху ниски заплати", каза тя.

         Разбира се, че високи пенсии получават работещите, представили високи доходи. Но какви доходи могат да се представят от един обикновен работник в България?Орязани от всякъде и всички, заплатите  не са като тези на работещите в ЕС, с които се сравняваме. А и как да се сравняваме, като разликите между една европейска и българска заплата са в пъти /например вместо 3000 - 6000 лв, един работещ  в България / осигуряван или не/ получава  250 – 600 – 1000 лв , или  от 6 до  13 пъти по-ниска заплата. Изкуственото занижаване на този показател  води до нереално ниски доходи за мнозинството и свръхнереални доходи за управленския елит. Голяма част от получаващите  в момента високи пенсии,близки до тавана и ограничени от тавана,са бивши висши офицери от армията и полицията/милицията/, съдии, прокурори, висши държавници   от номенклатурата на БКП, които докараха държавата до хала да няма пари в пенсионния фонд. Една голяма част и техните наследници днес притежа ват проспериращи фирми и  имат доходи от две места - и то солидни доходи.

-         Мисля, че е редно намиращите се днес в криза граждани да сложат на кантар: външните причини - фалитите на американските и други банки ,както и  вътрешните причини – изчезналите /от скритата приватизация / пари   в джобовете на червената номенклатура и техните наследници .

-         Част от получаващите високи пенсии /изключваме летци,миньори,подводничари,
инженерно-технически персонал,работил в производството/ бивши директори ,заместни- ци и партийни функционери на книжка,които в момента са собственици на фирми, висши военни с раздавани звездички на килограм – ако милеят за България, биха могли да се откажат от  гарантираните си доходи,за да се влеят свежи пари в издъхващата икономи ка.Ще кажете – утопия! Но не е било утопия, когато след 1944 година всичките средства от буржоазната икономика са били сложени в „казан” и  доста бързо ометени.Знаем от кого.

-         Днес, докато не се преразгледат тези „официално получени” от новобогаташите доходи , няма да е реално названието  пенсионер!?! Защото пенсия от 150 лв не е равна на пенсия от 700 лв. И е редно тежестта на кризата да засегне и тази група пенсионери.

На въпрос кога да се въведе по-високото възрастово изискване, тя съобщи, че към 31 май на Националния съвет за тристранното сътрудничество трябва да се представят краткосрочните мерки за реформиране на пенсионната система.

Така – българинът, стремящ се към пенсионната възраст, редовно е поливан с гореща вода -  от 55 /60/ - години възраст – през 60 /63/ - до 65 мъже-жени. А на каква цена и с какви усилия ще се достига заветната пенсия?!

Ами и да има, и да няма пенсионна реформа – положението за пенсионера е едно и също. Сравнени с европейските, българските пенсии са пак в пъти по-ниски -  от 6 до 11 пъти.С уговорката, че не знаем колко взимат господа-пенсионерите от висшия ешелон,което е и нормално за една такава реформа.

Това, което е ненормално е, че всяка държава се грижи за народа , който е нейният потенциал, а тук в България , за 60 години , господстващите  „държавници” се състезават по социалистически за  1 -2 петилетки  да достигнат  богатствата на лъвовете от Уолстрийт. Изкуствено създаденият нисък стандарт играе ролята на регулатор на доходите – всичко,което се произведе , се заплаща по „ниска”  тарифа, а разликата между българският и европейският труд отива като чист доход  в собствениците на фирми.Така горе – долу излиза сметката защо  са ниски заплатите и пенсиите – ами тези разлики просто ги отнемат!

Митрева иска да има и вариант на намалена пенсия, съответно при възраст 60 години за жените и 63 за мъжете. Другата възможност е повишена граница върху възрастта.

Никой не пита предстоящите да се пенсионират какво мислят – а и защо ли? В Гърция учителите спряха националното телевизионно предаване в знак на протест. В България  /както и на Шипка/ - всичко е спокойно . Както е казал и бащата на народите Сталин :„ няма човек – няма проблем” !  Има двама доктори ,Тренчев и Христов , в профсъюзите, но те не могат или не желаят да излекуват този проблем. Защитават правителст - вото и ощетяват минималните им останали членове . А останалата огромна маса – кой да мисли за нея?

Нека вдигнат възрастта ! Но заедно с това, да въведат  и европейските пенсии и заплати – минимално  600 евро пенсия и 1200 евро – заплата. И нека 1 кг месо / филе/ стане 3 евро, както в момента е в Унгария, която е също член на ЕС.

"Отказахме се от данъци върху пенсии, но данъци за работещите пенсионери трябва да има. Дали може да се окажат в сивия сектор? Мисля че няма опасност това да стане. В НОИ искаме просто да установим колко точно са работещите пенсионери. Идеята е да се събират двата дохода и сумата да се облага. Иначе не е социално справедливо.

Така мисли правителството. Дали пък работещите пансионери мислят така – колко от тях отиват да работят за удоволствие? Или всички се напъват пряко сили, с 35-45 години трудов стаж, да свържат двата края – да имат пари за ток ! – най-важното, за вода, за телефон – че да се обадят на Бързата помощ?! И тогава да преживяват с останалите…средства……

А в същото време се строят МОЛ-ове от луксозни по-луксозни, купуват се луксозни жилища в скъпите квартали , имоти в целия свят. Редно е да се запитат тези  богаташи откъде са взети техните /или не  техните/ милиарди и как се облагат?

Христина Митрева съобщи, че средната заплата за България е 13 пъти по-ниска от средната за Европа, а пенсията – 11 пъти по-ниска, и че това трябва да е червена лампичка, че политиката по доходите трябва да изпреварва всички останали мерки.

Една проста сметка показва, че ако работник получава заплата 500 лв, то един собственик на фирма взима от 2000 лв нагоре, кара луксозни коли, строи вили и къщи и живее по евростандарт . При едно въвеждане  на  европейски норми на заплатите, нека собственикът си взима 2000 –то лева,но и работникът да получава 1000 и повече в зависимост от труда си !  Така  е справедливо – защото и единият, и другият  работят.
..............................................................................

          Написаните мисли са изникнали след прочит на коментара на г-жа Митрева . И са често изказвани от много граждани на Републиката.

 




Тагове:   труд,   мисли,


Гласувай:
3



1. bven - Каквото и да говорим - кучетата си лаят
07.05.2010 13:52
керванът от овце си върви и не вижда накъде, но дава по инерция. Няма ли никаква мисъл у овцете?
цитирай
2. bojo12345 - Бвен
06.01.2011 09:03
Мисълта е в главата на Пастира, или Керванджиите...
Ала те все повече приличат на стадото!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3658753
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18544
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930