Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.08.2020 07:23 - Премълчаното в нашата история
Автор: bojo12345 Категория: Новини   
Прочетен: 1270 Коментари: 2 Гласове:
6


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 

Може да се предположи, че индоевропейските народи, дошли от изток, са прадедите на траките, за които се знае, че са се занимавали и със скотовъдство и били известни с конете си. Акад. Вл. Георгиев смята, че за траки или прототраки може да се говори още от IV хилядолетие, за разлика от други учени, според които траките са дошли на Балканския п-в едва през първата половина на II хилядолетие пр.н.е. Съществува и компромисно становище, според което племената от източните степи са идвали на вълни през целия период от IV, III и II хил. пр.н.е., докато се оформи познатия ни от античните автори етнически облик на нашите земи.

На Балканския п-в и Егейските острови се обособяват народи със сходни езици и обичаи - траки, пеласги и други. Ст.Никитов предполага, че именно пеласгите /най-старото известно население на Гърция/ са наследниците на цивилизацията от каменно-медната епоха. Според него те са запазили протописмеността и са я предали, доразвивайки я, на населението на остров Крит и на първите гръцки племена. Блаватская [5] пише следното: “... писмеността от епохата на Ранния бронз е възникнала в Елада на основата на пиктографията, създадена от племената на Балканския полуостров още през енеолита”. Впрочем и според академичното издание на “История на България” - том I намерените у нас знаци приличат на критската и хетската йероглифна писменост [6].

Анализирайки развитието на изкуството в древна Гърция през III хил. преди н.е., Блаватская отбелязва че “кикладските и критски майстори са разработили творчески художествените форми, чиито прототипи са били създадени по-рано в средно балканските земи” /България - б.а./. Защитник на тази теза е и проф. Колин Ренфрю. По-нататък Блаватская пише, че балканските прототипи са пренесени не само на гръцките острови, а и в Мала Азия [7].

Според “атлантолозите” /учените, които се опитват да докажат съществуването на легендарната Атлантида/ писменостите на шумери, египтяни и хети си приличат в първоначалния си вид и следователно, може да са се развили от един и същ източник. Най-старата от посочените е шумерската писменост. Но историците са единодушни,че шумерите са пришълци в Месопотамия. Дошли са там около средата на IV хилядолетие пр.н.е. неизвестно откъде. Единственото което може да се каже за прародината им е, че тя е планинска страна. Техните обичаи са характерни за планински народ. Дори в езика им думите “страна” и “планина” се пишат еднакво.

През 1971 год. съветският изследовател Н.Ф.Жиров [8] публикува смелата хипотеза, че шумерите са дошли от Балканския полуостров! Той сочи като доказателство изследванията на полския астроном Лудвиг Зайдлер върху календарите. Зайдлер обръща внимание върху една особеност на най-древния шумерски календар. В него продължителността на най-дългия ден през годината е 16 часа, а най-късият ден е само 8 часа. Но времетраенето на най-дългия и най-късия ден се определя от географската ширина. В Месопотамия тези стойности са много по-близки една до друга и това е коригирано в следващите календари. Посочените по-горе продължителности на най дългия и най-краткия ден съответствуват на географска ширина 48 - 50 /виж Таблица 1/. Такава географска ширина имат земите, разположени северно от Черно море. Според Жиров планината, от която са дошли шумерите са Карпатите. На същата ширина няма друга планина на изток чак до Източен Казахстан - но планините в Изт.
Казахстан са даже по-далеч от Месопотамия, отколкото Карпатите. А Карпатите, както вече писах, са били част от Балкано - Карпатската културна област - единственият район в света, където са намерени писмени знаци, по-стари от шумерските. При това появата на шумерите в Месопотамия по време е непосредствено след нашествието, унищожило Балкано-Карпатската енеолитна цивилизация. Близко до ума е да се предположи, че отделни групи, а и цели народи са търсили спасение в бягството. Някои от тях са успели да уседнат по-близо - в земите на съвременна Гърция и Мала Азия, където тяхното влияние върху културата и изкуството вече е признато от историците. Други може би не са имали възможността да се заселят по-близко и стигнали до Месопотамия и Египет пренасяйки със себе си и познанията, които притежавали. Като разгледаме по-внимателно историята на Близкия изток, забелязваме, че в почти всички разглеждани територии втората половина на IV хил. и началото на III хил. е време на “решаващи промени”. Това се вижда от приложената таблица 2.

Т А Б Л И Ц А 1 :
--------------------------------------------------------------------------------------------------
географска ширина: .....най-дълъг ден:..... най-кратък ден:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
30 .................................14 ч 05 м.................. 10 ч 12 м
35 .................................14 ч 31 м.................... 9 ч 48 м
40 .................................15 ч 01 м.................... 9 ч 20 м
44 .................................15 ч 29 м ....................8 ч 53 м
46 .................................15 ч 46 м ....................8 ч 38 м
48 .................................16 ч 03 м ....................8 ч 22 м
50 .................................16 ч 23 м ....................8 ч 04 м
52 .................................16 ч 44 м ....................7 ч 44 м
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Т А Б Л И Ц А 2 :
Прекратяване на съществуването на Варненската енеолитна цивилизация - I половина на IV хил. Преди н.е.
Мала Азия :
Сирия и Палестина
Египет:
Месопотамия и Югозападен Иран:
II пол. на IV хил. първи бронзови изделия

                              Великите преселения на балканските народи

“ нито една страна не устоя пред десницата им. Хати, Кеде, Каркемиш, Арцава, Аласия бяха унищожени... Те сложиха ръка на всички страни до края на Земята.”
                                                                                                  надпис на Рамзес III




Гласувай:
6



1. ivo1 - Много интересна статия. Благодаря ...
29.08.2020 09:25
Много интересна статия. Благодаря на автора за информацията!
цитирай
2. bojo12345 - ivo1, посланието е дълго -
29.08.2020 09:42
пак се отбивай!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3654774
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18539
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930