Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.09.2017 09:11 - виртуози и емигранти на България
Автор: bojo12345 Категория: Музика   
Прочетен: 790 Коментари: 2 Гласове:
6


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 
             Емил Камиларов прослави България и Швеция
.


Чаках 6 часа Иван Башев пред тоалетната за паспорта на Емил, казва вдовицата на професора

В България ни плащаха, за да не свирим, признава Дина Шнайдерман
.

"Една нация не може да съществува, ако отрича своето минало, независимо дали това е удобно на настоящето", казва Дина Шнайдерман. Прочутата ни в цял свят цигуларка фигурира в книгата "Гинес" от 2001 г. Тогава в Упсала поставя рекорд, като за 7 часа с акомпанимент на пиано изсвирва всички 19 големи сонати на Моцарт. Напоследък все по-често си идва в България да направи майсторски клас в Музикалното училище или просто да прослуша млад талант.
През 1982 г., те биват принудени да напуснат България и отиват в Швеция, където откриват музикална школа и концертират по света. Камиларов бе професор в музикалните академии там и в Гьотеборг.
.
Сагата на талантливия дует напомня съдбата на Солженицин - комунистическата власт им дава паспорти, за да се махнат от страната. Преди това тук са им забранили да свирят, при все че публиката ги боготвори. После пък споменаването на имената и излъчване на записите им е табу. Връщат се за първи път през 1996 година. Двамата свирят на цигулки, изработени в прочутата школа "Кремона", която изработва Страдивари и Гуарниери.
.
-Госпожо Шнайдерман, през 1961-ва Камиларов печели Голямата награда в създадения през 1953 г. в Генуа конкурс "Паганини". Как го пуснаха да замине?
.
- Първо му отказаха паспорт, защото от консерваторията издадоха заповед, че не е подготвен за конкурса. В деня, в който трябваше да замине за Италия, аз го пратих с куфара на гарата и му казах да чака. Отидох директно при министъра на културата Иван Башев. Секретарката му обаче не ме пусна. Реших да го чакам пред тоалетните в министерството!? Все щеше да му се наложи да отиде до там. Чаках шест часа и накрая той се появи. Позна ме, защото аз също вече бях спечелила няколко конкурса. Изслуша ме, завъртя един телефон и ме прати в Дирекцията на полицията на Лъвов мост. Десет минути преди влакът за Италия да тръгне, аз връчих на Емил паспорта. След като той спечели конкурса в родния град на гения и по регламент му дадоха да свири 10 минути с неговата цигулка, светът го нарече "българският Паганини". На връщане от успешния конкурс в София го посрещнаха тези, които написаха, че не е готов.
.
-За първи път българин печели такава награда, нали?
.
- Да. Но за нас обаче са важни и пълните зали, които винаги сме имали.
.
-Професор Камиларов се докосва още веднъж до този уникален инструмент.
.
- През 1996-а успяхме да осигурим цигулката на Паганини и едно нейно копие на фестивала, който бяхме създали в Упсала. Николо Паганини завещава никой след неговата смърт да не свири на този инструмент. Стои в общината на Генуа и специален лютиер я просвирва понякога. По нея още личат петната от потта на италианския гений, тъй като едновремешните цигулари не са ползвали подбрадници, а са опирали инструмента до тялото си. Полицаи я пазеха денонощно, докато ние направихме осем концерта. Списание "Тайм" публикува снимката ми на първа страница редом с тази на принцеса Даяна. Същата година получихме и първата покана от България за концерт и дойдохме. В Швеция помогнахме да гостува Тракийското златно съкровище. Да ми простят финансистите, но един народ може да оцелее много повече чрез духовните си богатства.
.
- Защо отидохте на Запад?
.
- Не за да печелим пари, както ни обвиняваха, тук просто не ни искаха. Непрекъснато получавахме покани за турнета в Япония и Европа, имахме и камерен оркестър към Банкя. Но най-вече публиката ни пълнеше залите. В края на 70-те години преназначиха Емил Камиларов от професор в консерваторията за държавен артист във филхармонията. Мен също и ни увеличиха заплатата със 100 лева. Заповедта завършваше с думите "Без право да свирят". Още я пазя. Една година се опитвахме да се оправим. Сформирахме"Български камерен оркестър" към град Банкя. Последва втора заповед - оркестърът да се закрие. Тогава разлепихме афиши в София - "Прощален концерт на Дина Шнайдерман и Емил Камиларов". Залата щеше да се пръсне. Преди концерта съпругът ми прочете тази заповед и каза: "Ние сме млади и сме принудени да заминем за някъде, където ще можем да свирим."
Изобщо не ни спряха,просто искаха да се отърват от нас.
Веднага щом заминахме, възстановиха оркестъра в Банкя. Избрахме Швеция, Упсала, защото синът ни беше малък, а там е спокойно. Тук ме обвиниха, че съм скрила смъртта на Камиларов. А ние сме записали в завещанията си - никой да не присъства на погребенията ни.
.
- Защо отсядате в хотел, когато идвате в София, нямате ли апартамент тук?
.
- Преди да заминем, живеехме под наем. Имахме малка виличка в Бояна, която продадохме. Винаги отсядам в хотел "Славянска беседа", в една и съща стая, защото е много тихо, спокойно и гледам към Витоша. А и с Емил често пребивавахме тук, когато се връщахме, защото е близо до зала "България". Навява ми спомени. Последно бяхме в навечерието на 2007-а, когато свирихме на големия концерт в чест на приемането на България в Европейския съюз.

-Мен ме отстраниха от педагогическа работа. Издадоха заповед, с която ни бе отнето правото да свирим в България. Стигна се дотам, че ни бяха осигурени наистина големи заплати, но с условие да не участваме в концертния живот на страната. Това за нас беше невъзможно. Няма обяснение за това. Предполагам, че до голяма степен това беше неколегиално отношение или по-точно завист. Така го усетихме - така го преживяхме, и взехме решение. Изоставихме всичко, градено тук, и започнахме от нулата...^,-  изложи приживе своята версия за събитията, довели до емиграцията, маестро Камиларов.


Световноизвестният български цигулар Емил Камиларов не можа да дочака 80-ия си юбилей. Той издъхна на 79 години в шведския град Упсала, където със съпругата си - не по-малко прочутата цигуларка Дина Шнайдерман, живяха от края на 70-те. Най-странното е, че семейството му пази в пълна тайна месец и половина кончината на виртуоза. Осведомени предполагат, че тази необяснима секретност се дължи на две обстоятелства. Първото е, че Камиларов издъхва в хоспис, въпреки че има син Стефан, който е проспериращ диригент и цигулар във Виена. Разбира се, служебните ангажименти на Камиларов-младши сигурно не са му давали възможност да полага пълноценни грижи за баща си, но у нас все още не се гледа с добро око на деца, зарязали старите си родители. Второто е свързано със скандала, заради който българският Паганини и съпругата му са принудени да напуснат България. А той определено е с шпионски привкус, или поне така се опитват да го представят бившите bg-^рицари на плаща и кинжала^, имали пряк или косвен поглед върху казуса ^Камиларов - Шнайдерман^.

Прочети повече в B
litz.bg: https://www.blitz.bg/article/4134



Гласувай:
6



1. kvg55 - Със задна дата всички се изкарват ...
13.09.2017 11:02
Със задна дата всички се изкарват репресирани.
цитирай
2. bojo12345 - На 1: kvg55, това е като животът във фермата - всички са равни, но някои са по-равни.
14.09.2017 10:21
По-точно казано, малко са били хората,които не са били обиждани по времето, за което става дума. Дали няма да те назначат на работа, дали ще ти създават пречки за нещо си, дали ще пише някой донос и ще трябва да се защитаваш - все неща, които правеха живота труден. А Емил Камиларов и Дина Шнайдерман правеха великолепни концерти и в един момент изчезнаха - без обяснение. Като за умрелите - нищо! А се оказа, че на родината може да се служи навсякъде, стига да желаеш.
Поздрави!
Постът е за онези, които не са ги чували и не могат да си представят какво е било.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3629304
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18518
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031