Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.08.2020 08:00 - Премълчаното в нашата история
Автор: bojo12345 Категория: Хоби   
Прочетен: 1316 Коментари: 2 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 

Племената, нахлули на няколко вълни през периода от IV до II хилядолетие преди н.е. образували тракийския народ, смесвайки се със завареното население от Балкано-Карпатската цивилизация. Нашествията довели още през IV хил. до преместване на центъра на цивилизацията на юг - в северозападната част на Мала Азия и близките до нея острови на Егейско море. Там възникват редица градове - прочутата Троя, съседът й на Кум тепе, Полиохни, Терми, Йортан и др. Според историците Троя I е възникнала около 3000 год. пр.н.е., но Масон датира града във времето от 3600 до 3100 год. пр.н.е. Мустафа Ашкън съобщава, че под руините на “класическата” Троя I от 3000 г.пр.н.е., е открито по-ранно селище от 3500 год. пр.н.е. [131].

Прогресът продължава. Троянци и техните съседи изнамират бронза [9]. Поставено е началото на бронзовата епоха [10]. Така преселниците от Тракия извели Мала Азия от продължилия с хилядолетия застой след угасването на културата на Чатал-Хююк. В същото време войните продължавали. Около 2500 г.пр.н.е. Троя I била разрушена, а на мястото й издигната нова каменна крепост - Троя II. Културата на Троя I продължава да се развива на друго място - в югозападната част на Мала Азия. Там слоевете ХVI - ХIII на Бейче-султан са като че ли пряко продължение на традициите на най-старите троянци. Предполага се [11], че жителите на Троя I са били частично изтласкани от войнствени пришълци. тъй като те са се оттеглили на юг, съвсем естествено е да се допусне, че нападателите са дошли от север - от земите на Тракия. От съвсем други съображения - изследвайки приликата между пеласгийския език и хето-лувийските езици, Я. Харматта изказва предположението, че хетските племена са се преселили в началото на III хил. в Мала Азия ОТ БАЛКАНСКИЯ ПОЛУОСТРОВ [12]. Тази хипотеза добре пасва с откритото от археолозите. Хетите имат митове, според които богът - Слънце изгрява от морето. А това означава, че те са живели ЗАПАДНО от море [13]. В един текст дори се споменава, че това е Черно море. А западно от Черно море е нашето, българското крайбрежие!

През първата половина и средата на III хил. пр.н.е. Мала Азия изживява културен подем [14]. В Троя II бива изобретено грънчарското колело. През III хил. преди н.е. Троя е укрепено селище, голям занаятчийски и търговски център. За размаха на търговската дейност на троянци може да се съди по следния факт: В развалините на Троя от 2400 - 2200 г.преди н.е. са намерени кехлибар от Прибалтика и лазурит от Афганистан! Продължава да се развива и Полиохни. Бейче-султан достига площ 240 дка, като става най-големият град в региона за времето си.

За съжаление отделните култури на Мала Азия и Егея си остават разделени и враждебно настроени една към друга. Като цяло III хилядолетие си остава период на военно противопоставяне. От 2300 до 1700 г.пр.н.е. Троя била разрушена и отново изградена 4 пъти. Постепенно земите на нашите прадеди биват настигнати и изпреварени в развитието си от Месопотамия и Египет. През II пол. на III хил. започва развитието си знаменитата Критска цивилизация. Носител на тази цивилизация според историците е народ, съставен от местно население, пеласги и преселници от западна Мала Азия.

Към края на III хилядолетие настъпва голямо раздвижване на народите, обитаващи  Балканския п-в и Мала Азия. Опустяват голяма част от селищата на Мала Азия, особено в западната й част. Била изгорена и Троя заедно с други селища в Троада. Някои изследователи свързват това с придвижване на индоевропейски племена - най-вероятно хето-лувийци [15]. Посоката на това придвижване, ако се съди по разрушенията е от запад към изток. Точно по това време (около 2000 г.пр.н.е.) в източна Мала Азия се появяват хетите [16]. Може да се предположи, че хетските народи, установили се в началото на хилядолетието в северозападната част на полуострова, са били изтласкани от тракийски племена. Първите писмени сведения, с които разполагаме за населението на северозападна Мала Азия посочват там тракийските племена тевкри, мизи, фриги и дардани /II пол. на II хил./.

По същото време /ХХI - ХХ век пр.н.е./ ахейците завладяват Гърция, като покоряват или прогонват живеещите там пеласги. Есхил рисува картина на обширно царство на пеласгите, което съществувало преди нашествието на ахейците и включвало в границите си цяла Елада. Съвременните историци считат това за литературна измислица [17], но може би държавата на пеласгите действително е съществувала, макар и не точно като в описанието на Есхил? Известно е, че много от легендите на древния свят отразяват действителни събития, както ще видим и по-нататък. Ахейците не успели да покорят пеласгите навсякъде. Според Блаватская отделни пеласгийски държавици продължили да съществуват между гръцките полиси си до дорийското нашествие.
Малко по-късно - към ХVIII век пр.н.е. в Италия, намираща се до тогава в каменната епоха, пристигат племена,познаващи бронза [18]. Това най-вeроятно също е свързано с големите размествания на Балк. полуостров и Мала Азия. Дионисий Халикарнаски пише, че пеласгите, водени от Ойнотрес преплували Йонийско море и се заселили в Италия. Това станало 17 поколения преди Троянската война, или около 1750 г. пр.н.е. [19].

Голямото раздвижване обхванало и каситите. Според руските историци каситите по език и материална култура са индо-европейски народ, който произхожда от Мала Азия [20]. Предполага се, че през ХIХ век пр.н.е. те влезли в голямо обединение на разнородни племена - семити и хурити, което завладяло Палестина и Синай, а от там - Сирия и Египет. Водачите на това обединение се наричали хиксоси. Хиксосите управлявали над 108 години Египет, след което били прогонени от въстаналите египтяни в началото но ХVI век. Почти веднага след това те били разгромени и в Азия от египтяни и хети. Хиксоският съюз се разпаднал. Може би това накарало каситите да поемат на изток. През ХVI век те превземат Вавилон. От 1518 до 1204 г.пр.н.е. Вавилонската държава е управлявана от каситска династия.

II хилядолетие пр.н.е. в нашата история е свързано с Троянското царство. То е ПЪРВАТА известна на историята ТРАКИЙСКА ДЪРЖАВА /самата Троя, както вече казахме, е създадена преди или около 3000 г.пр.н.е и е връстница на Египет и Шумер./ В периода от 1800 до 1300 г. пр.н.е. Троянското царство преживява разцвет. Троя силно се разраства. Построени са нови каменни стени, дворци и храмове. Троянци създават силна армия - копиеносци и стрелци с лък, конници и бойни колесници. На изток от Троя се развива могъщата Хетска държава, а на юг - владетелят на Средиземно море - Минойски Крит - все наследници на древната Балкано-Карпатска цивилизация. В земите на легендарното Пеласгийско царство ахейците създават Микенската култура.
Предполага се, че така е изглеждала древната Троя
Мирното развитие на региона било прекъснато от природни катастрофи. Между 1510 и 1310 г. пр.н.е. станало едно от най-мощните вулканични изригвания в историята на Земята. Вулканът  на о-в Санторин буквално унищожил Критската държава. Около 1300 г.пр.н.е земетресение разрушило Троя. Започнали преселвания на народите от Балканския полуостров, предизвикани вероятно от природните бедствия, а може би и поради пренаселване на региона, което пък е следствие от развитието на цивилизацията. Историците споменават в числото на преселниците имената на траки, мизи, армено-фригийци, дини, ликийци, филистимляни, чакара, тирсени /етруски/, сарди, ахейци и йонийци.

Преселението от края на II хилядолетие с право може да бъде наречено “велико”, тъй като обхванало голяма територия и повлияло на историята на много страни и народи.
Епизод от преселението е била може би знаменитата Троянска война, водена в края на ХIII век пр.н.е. /1240 -1230 г.пр.н.е според “История древнего востока”, или 1194 - 1184 г.пр.н.е. според други датировки/. На пръв поглед изглежда странно как тогавашните гърци са успели да победят силното Троянско царство и съюзниците му - траките от Балканския п-в, Фригийското царство, Ассува. /Ассува се наричала тогава малоазийската държавата Лидия със столица град Сарди. От това име е произлязло наименованието на континента Азия. Народа на лидийците е принадлежал към хето-лувийската група./ Но по същото време могъщата Хетска държава напада Ассува и опожарява град Сарди. След Троянската война земите на Троя стават владение не на гърците, а на хетите [21]. Затова пък в превзетия от хетите Сарди се установява гръцка династия. Това представя събитията в нова светлина - основният противник на Троянската коалиция е била държавата на хетите, а гърците са били нейни съюзници.

По време на Великото преселение се прехвърлят в Мала Азия и създават свое царство фригите. Те помагат на троянците във войната против гърците, а след разгрома на Троя присъединяват нейните територии към държавата си. Фригите продължават завоеванията си на изток, където превземат и унищожават Хетската държава в 1190 г.пр.н.е. Някъде по това време от фригийските племена се отделят арменците, за да заживеят отделно в днешните си земи от XII век пр.н.е.
Филистимляни, пеласги, ахейци и други народи се придвижват не само по суша, но и по море, поради което биват наричани “морски народи”. Интересна в това отношение е информацията на Диодор за народите, които са владели моретата след Троянската война [22] /Според А.Фол тя е водена от 1285 до 1275 год. пр.н.е./: До 92 години след войната по море са господствали лиди и меони /до 1183 г. по Фол/. След тях за 85 години са пеласгите, а след тях - траките в продължение на 79 години /до 1019 г./
,
Информацията, достигнала до нас през вековете сочи, че Великото преселение на балканските народи не е приличало на бягство на диви племена, а по-скоро на координирано настъпление на добре организирани съюзнически армии. Особено проличава това във войната с Египет. За да нападнат и превземат Египет “Морските народи” се съюзили с либийските племена. /Едно от местата, където се заселила част от балканските народи са земите край езерото Тритон. Днес от това езеро е останала само сухата падина Шот-ел-Джерид в южен Тунис. Там около 1300 г. пр.н.е. се появяват бронзови оръжия, характерни за микенската цивилизация. Предполага се, че заселниците заедно с местното население са се притекли на помощ на “морските народи” в решителните битки./
Преселението на балканските народи през погледа на древните египтяни
Балканските народи достигат Египет в 1225 г.пр.н.е, когато малка група от тях бива отблъсната. Около 1200 г. пр.н.е. вече по-голяма армия се опитва да превземе страната на фараоните, но също претърпява неуспех [23]. Фараонът Меренптах се хвали, че противниците му дали 8500 убити и над 10000 пленници [24]. Последвала подготовка за нова война. Фараона Сетнехт се погрижил да укрепи централната власт, поразклатена от голямо въстание начело със сириеца Ирсу. Синът на Сетнехт - Рамзес III разделил цялото население на страната на групи, всяка от които трябвало да осигурява определен брой войни.




Гласувай:
4



1. leonleonovpom2 - Здравей, Божидаре!
30.08.2020 17:49
Поздравления за постинга!
Толкова подробен анализ на тази тъмна епоха! Да ,Мизия е съседна държава на Троада, която в определени моменти е част от Фригия Мизите са съюзници на троянците, оттам идва и известното твърдение на цар Калоян!
Интересни ,правдоподобни тълкувания за хетите, за пелазките, за морските народи!.....
Ако можех, сто плюса бих сложил за написаното!

Хубава вечер!
цитирай
2. bojo12345 - Здравей, Иване.
31.08.2020 10:14
Точно защото много добре разказва авторът за всички събития и звучи правдоподобно, реших да публикувам материала. Надявам се да е полезен на всички, които търсят истината. Благодаря за плюсовете - важна е истината!
Лек ден!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3663294
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18546
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930