Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.04.2019 08:01 - 4% от декларациите на магистратите липсват за четене
Автор: bojo12345 Категория: Бизнес   
Прочетен: 660 Коментари: 2 Гласове:
8


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 
                                                        АПАРТАМЕНТГЕЙТ


НАД 500 ДЕКЛАРАЦИИ НА МАГИСТРАТИ СА НЕДОСТЪПНИ
Биволъ обработи над 10000 декларации на съдебната власт и ги вкара в публична търсачка
by Биволъ април 17, 2019
Форматът за публикуване на декларации от властимащите, който работеше на сайта на Сметната палата и се прехвърли без промени в сайта на КПКОНПИ, не работи в сайта на ИВСС, където се огласяват декларациите на магистратите след законовите промени от 2016 г. Публикуваните декларации в PDF формат са много трудни за автоматична обработка, а 507 декларации просто липсват – показа проверка на Биволъ. Успяхме да обработим наличните данни и те вече са налични в публична търсачка.



АдмиВистративен Пъководител на СпециализАрана прокуратура

Прокурори, съдии, членове на ВСС и на Инспектората вече попълват и подават декларациите си пред ИВСС, като за целта ползват екселски формуляр, а не информационна система. В екселските полета магистратите имат пълната свобода да вписват наименованията на съдилищата и прокуратурите както им харесва. Резултатът е, че Специализирания наказателен съд може да се открие като Специализиран наказателен съд и СпНС , Варненският районен съд е известен като Районен съд гр. Варна, Районен съд Варна, РС-Варна, съответната прокуратура да е РП-Варна, Районна прокуратура – Варна и т.н. с вариации в точките и тиретата, и не само във Варна.



Най-забавните примери са от Специализирания съд и прокуратура, където шефът на апелативните съдии Георги Ушев е “Адмивистративен ръководител“, шефът на апелативните прокурори Николай Найденов е “Административен пъководотел“, а предишният шеф на прокурорите Иван Гешев е шеф на “специализарана прокуратура”.

Всичко това може да се избегне и като се използват списъци с фиксирани наименования (номенклатура) на съдилищата и прокуратурите, които могат да се програмират и в самия екселски файл, използван за благородното дело да се огласи имуществото на правораздаващите, но не е направено.

По-притеснителното е, че очевидно не е налична информационна система, която да позволява систематизиране на данните, проверяването за несъответствия чрез автоматични процедури и засичането на съмнителни данни.



507 декларации са недостъпни

Спрямо предишния режим на деклариране пред Сметната палата, декларациите пред ИВСС са отстъпление от прозрачността и публичността. За това говори и фактът, че в страницата разработена от Сметната палата, сега в сайта на КПКОНПИ, може да се търси по име, а в регистъра на ИВСС такава възможност няма.



Декларациите на магистратите са сортирани по години и по азбучен ред на малките имена. Линковете водят към PDF файлове, които са достъпни и за директно сваляне от сървъра тук.

Биволъ изтегли и обработи всички файлове, достъпни чрез линковете в регистъра на ИВСС. Резултатът е, че установихме 507 липсващи декларации или около 4,5% от всичките 10 994 декларации за 2017 и 2018. Линкът към тях просто не работи и връща празна страница. Дали това е умишлено или просто техническа грешка не е ясно. За информационна масив обаче такава голяма грешка е недопустима и издава системен проблем.



                                     Апартаментгейт и данните за властта

България разполага с евтин Имотен регистър и безплатен Търговски регистър, което е голямо предимство за разследващите журналисти, които се интересуват от имуществото на властимащите. До голяма степен на това се дължат и разкритията за “Апартаментгейт”.

Но идеята на антикорупционното законодателство и мегаструктурата КПКОНПИ не е в това да се дава повече работа на разследващите репортери. Тези засечки по регистри и данни, до които достъп има само държавата, трябва да се вършат най-напред от служителите на комисията, които би трябвало да са добре квалифицирани и платени.

Засега това не се случва, а разкритията по “Апартаментгейт” издават системен проблем. Както стана ясно, самият шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев и неговия заместник Антон Славчев са накиснати дълбоко в скандала с декларирането на евтини апартаменти и тераси. Наивно е да се мисли, че техните подчинени биха ги разследвали, дори да имат възможността да направят засечка на несъответствията в техните декларации.

Такава възможност вече има всеки гражданин през безплатните справочни системи поддържани от Биволъ – Търговския регистър, Регистъра на договори за обществени поръчки, Регистъра за европроектите и Регистъра на декларациите на политически лица. Към него сега се прибавят и данните за над 10 000 декларации на магистрати за последните две години.



В тях може да се търси не само по име, но и с всякакви ключови думи, което разширява много възможностите за откриване на “оперативно интересни” лица. Зад разкритията всъщност няма никаква конспирация, партии, олигарси и заговори срещу властта, както тя се опитва да внушава чрез медиите. Има единствено работа на разследващи екипи, които умеят да си служат с данните и регистрите. А при съвременните възможности на data journalism “Апартаментгейт” едва ли е пред приключване.




Гласувай:
8



1. kvg55 - bojo12345,
20.04.2019 12:40
Властта се е барикадирала от всякъде.
цитирай
2. bojo12345 - kvg55, нали знаеш, че всяка крепост може да се превземе,
20.04.2019 16:56
стига да има магаре с товар злато!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bojo12345
Категория: Политика
Прочетен: 3631264
Постинги: 1932
Коментари: 4403
Гласове: 18518
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031